سایز متن   /

امروزه آموزش وپرورش نسبت به دهه‌های گذشته بسیار تغییر کرده به گونه ای که مفهوم سواد نیز دستخوش دگرگونی شده است. درحال حاضر باسواد به کسی گفته می شودکه بتواند علاوه بر دانش خواندن، نوشتن و محاسبات عادی، تحلیلی از سیستم جامعه وشرایط سیاسی، اجتماعی و فرهنگی کشور ارائه کند و با گذشت زمان همراه با رشد تکنولوژی‌های نوین، مسیر آگاهی‌های اجتماعی و حتی مفهوم خود سواد هم بالا می رود.

تحولات اقتصادی، اجتماعی و سیاسی و کارکرد نهادهای مختلف مانند آموزش وپرورش، اجتماع و به تبع آن زندگی مردم را به سمت پیچیدگی‌های ناشی از این مناسبات سوق می دهد، افراد جامعه نیز باید همزمان با آن تغییرات سطح سواد خود را ارتقا دهند تا بتوانند به درک درستی از وضعیت اجتماع و نوع کنشگری افراد دست یابند.

در کشور ایران کارکرد رسانه و مفهوم ارتباطات در یکصد سال اخیر به گونه ای دگرگون شده که از آن به «انقلاب ارتباطات» یاد می شود؛ رشد فناوری‌های نوین و دسترسی آزاد مردم به اطلاعات و ارتباطات از طریق فضاهای مجازی و شبکه‌های اجتماعی پیام رسان باعث پیدایش علم جدیدی به نام «سواد رسانه ای» درمیان علوم دانشگاهی شده و به همین دلیل آموزش سواد رسانه ای به ضرورتی اجتناب ناپذیر برای نظام آموزشی کشور مبدل شده است.

مشکلی که با آن رو به روهستیم، عدم شناخت کافی برخی مردم از سیستم‌های جامعه است؛ برای مثال سواد تاریخی وجهانی ما اندک است و خیلی‌ها نمی‌دانند که در دنیا چه می‌گذرد و کمتر کسی بیش از فعالیتی که در آن متخصص است، اطلاعات دارند، در واقع هر کس در رشته کاری خودش فعالیت می‌کند. این موضوع سبب شده تا «سواد رسانه ای» به طور کلی مفهوم سواد را گسترش دهد و می‌توان از آن به عنوان موثرترین راه برای کاهش آسیب‌های اجتماعی نوپدید ناشی از ایجاد فضای مجازی و رسانه‌ها، کسب آموزش‌های تخصصی و امنیتی استفاده از اینترنت یاد کرد، که متاسفانه سهم سواد رسانه ای در فرهنگ جامعه ما بسیار اندک است و ضرورت دارد تا معلمان و دانش آموزان به صورت پیوسته آگاهی‌های خود و دانش آموزان را افزایش دهند تا برداشت‌های سطحی از اخبار رسانه‌ها نداشته باشند.

اکنون با سپری شدن دوازدهمین دوره انتخابات سرنوشت ساز ریاست جمهوری و طرح ادعاهای دور از دسترس برخی کاندیداها مانند ایجاد ۵ یا ۶ میلیون شغل یا چند برابر کردن یارانه، و باور بخشی از توده‌های مردم با توجه به تجربه تاریخی دولت معجزه «هزاره سوم» جای خالی فهم درست «سواد رسانه ای» در بین مردم احساس می شود که این موضوع متاسفانه در بین برخی اقشار جامعه که بعضا مدارک تحصیلی بالایی هم دارند، بالاتر است.

دراین راستا نقش معلمان در ارتقای سطح آگاهی‌های دانش آموزان و نهادینه کردن فرهنگ «سواد رسانه ای» نسبت به دیگر اقشار جامعه بیشتر است، دراین صورت معلمی می تواند در تربیت دانش آموز نقاد وپرسشگر در مواجهه با انواع پروپاگاندای رسانه‌ها و تمیز میان حق و باطل نقش موثری ایفا کند که خود را به سلاح سواد رسانه ای و قدرت تجزیه و تحلیل شرایط جامعه مجهزکند و در نقش «راهبر»ی دانا و توانا جامعه را به سمت انتخاب درست رهنمون سازد.

دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی