سایز متن   /

در نقد یک “نوشته” منتقد باید پای بند به متن باشد و نه “برداشتهای ذهنی” خود از متن. این روش درستی نیست که منتقد به جای نقل جملاتی از “متن” در داخل گیومه و سپس بیان نظر ونقد خود ، ابتدا “برداشت” و تلقی دلبخواهی از متن را به نویسنده نسبت داده و آنگاه همان ” برداشت” شخصی را نقد کند. این کار “تحریف” نظر نویسنده است و چنین نقدی از نظر روزنامه نگاری فاقد ارزش است .

در یادداشتی در سایت تابان در نقد گزارش من با عنوان “کنگره پنجم کانون تربیت اسلامی برگزار می شود” که در صدای معلم (اینجا )منتشر شد، یکی از همکاران محترم نکاتی از گزارش من “استخراج” کرده که در “متن” موجود نیست.

“استخراج” از یک متن باید مطابق متن باشد. ناقد محترم برای رسیدن به نتایج دلخواه خود، مطالبی را تصریحاً یا تلویحاً به نویسنده گزارش نسبت داده است که بنده در این گزارش ننوشته ام.

در گزارش من دفاعی از “اصلاح طلبان اصیل یا آرمانخواه” نشده است. از “کشیدن خط قرمز دور اصولگرایان” بحثی نشده؛ حرفی از “تشکل های اصیل و پرطرفدار” به میان نیامده و صفاتی مانند”اصیل،پرطرفدار،مردمی، فاقد مطامع فردی و جناحی، سازش ناپذیر” به خودم یا دیگری نسبت نداده ام. در متن نگفته ام که “وزیر‌… چاره ایی جز شرکت در این جلسات و حرف شنوی از این گروهها ندارد.” برعکس با اشاره به رویه وزرای قبلی گفته ام که شرکت وزیر ایراد “شکلی و قانونی” ندارد، منتها عادلانه است که در مجامع بقیه گروه های قانونی آموزش و پرورش هم شرکت کنند. صفت “کم اهمیت” را در توصیف تشکل های اصلاح طلب و اصولگرا به کار نبرده ام و…

نویسنده نقد مذکور اگر خواسته اند “مهارت و پای بندی بازیگر اصلی این صحنه که مقام عالی وزارت است و مشاوران و همران اصلی ایشان به مبانی اصلاح طلبی و بهبود واقعی وضعیت آموزش و پرورش” را از زبان خودش اعلام کند، چرا گزارش بنده را بهانه قرار داده و تحریف کرده است؟ من وارد مباحث محتوایی نوشته این همکار نمی شوم نظر ایشان محترم است. در این یادداشت کوتاه صرفا مسایل “شکلی” نوشته ایشان مورد نطر بوده است.

دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی