سایز متن   /

این روزها دغدغه ی والدین دانش آموزان نوآموز برا ی ثبت نام فرزندانشان در مدرسه به اوج خود رسیده است  چرا که برای ثبت نام فرزندشان  گاها ده ها شاخص را در ذهنشان مرور می کنند اما باز به نتیجه مطلوب نمی رسندو اینها منتج از افزایش بی رویه مدارس غیر دولتی وگاها تبلیغات خارج از عرف این مدارس است که  تصمیم گیری را برای درصدی از اولیا چند ین برابر مشکل کرده است ،در همین راستا به عنوان یک معلم و اولیا دانش آموز بر این باورم که نباید تجربه ها و اطلاعات خود را ملک شخصی بدانم بنابراین برخود لازم دانستم تجارب خود را در دونقش معلم و اولیا در رابطه با مدارس غیر دولتی به منظور تسهیل تصمیم گیری برای اولیا در مقوله زیر ارائه نمایم .

با توجه به اینکه دولت به تنهایی نمی تواند هزینه های گسترده ی آموزش و پرورش را تامین نماید یکی از هدفها و برنامه های سیاستگزاران بخش آموزشی کشور، توسعه مشارکت های مردمی در تاسیس ، اداره و تامین هزینه های آموزشی وپرورشی است به همین منظور و برای توسعه مشارکت و سرمایه گذاری افراد حقیقی و حقوقی در آموزش و پرورش قانون تاسیس مدارس غیرانتفاعی در تاریخ ۱۳۶۷/۳/۵ به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید در حال حاضردر ساختار اداری وتشکیلاتی آموزش و پرورش، مدارس غیردولتی زیر نظر معاون وزیر و رئیس سازمان مدارس غیردولتی و توسعه مشارکتهای مردمی و خانواده فعالیت می کنند و مجوزهای مربوطه را از ادارات مشارکتهای مردمی مستقر در ادارات کل و نواحی و مناطق دریافت کرده و در دفتر مدرسه در معرض دید باید نصب کنند.

از این تاریخچه که بگذریم یکی از ویژگی های بارز مدرسه ی مطلوب ،ایجاد محیطی محرک برای یادگیری موثر و عمق بخشیدن به یادگرفته های دانش آموزان است و ایجاد چنین محیطی محرک برای یادگیری موثر بستگی به مولفه های زیر دارد که اولیا بایستی این مولفه ها را در آموزشگاه شناسایی کنند بعد اقدام به ثبت نام فرزندانشان در آن آموزشگاه کنند :

– یکی از معیارها و ملاکهای مهم یک مدرسه مطلوب استفاده از معلمان و مربیان مجرب و دوره دیده در فرایند یاددهی _ یادگیری است؛ والدین دانش آموزان بایستی از وجود معلمان دوره دیده و مجرب در آموزشگاه اطمینان حاصل نمایند.

معلمان شاغل در مدارس غیر دولتی به ترتیب اولویت:

* یا باید معلمان رسمی باشند که به عنوان مامور در اینگونه مدارس تدریس می کنند

* یا معلمان بازنشسته توانمند

* یا در نهایت نیروی آزاد که می بایست دارای تائیدیه گزینش و گواهی دوره های مرتبط لازم برای تدریس باشند

بیایید در ذهن خودمان مرور کنیم! چند درصد معلمان مدارس غیر دولتی از نیرو های رسمی آموزش و پرورش هستند؟!

آنچه مشخص است با توجه به کمبود نیرو در خود آموزش و پرورش رسمی کشور، تقریبا از هیچ نیروی رسمی به صورت مامور در مدارس غیر دولتی استفاده نمی شود !!

در مورد معلمان بازنشسته توانمند هم این نکته نیاز به یاد آدوری دارد بیش از نود درصد همکاران عزیزی که بعد از طی سی سال خدمت در مدارس دولتی با تحمل مشقت های زیاد بازنشسته شده اند اگر هم توانمند باشند امروز دیگر نه قادر به ارائه توانمندی خود می باشند و نه انگیزه ای برای ارائه توانمندی خود دارند و جالب تر انکه تشخیص توانمند بودن همکار بازنشسته برای تدریس در مدارس غیر دولتی گاها تنها برعهده روابط است نه ضوابط!

تعداد معلمان نیروی آزاد که در مدارس غیر دولتی تدریس می کنند به شدت روبه افزایش است که واکاوی این موضوع بسیار جای تاسف دارد! واقعیت این است معلمی، مانند بسیاری از مشاغل، علاوه بر تخصص و توانایی علمی و حرفه ای به چیز دیگری نیاز دارد و آن انگیزه و شوق است. فردی که با داشتن مدراک عالیه تحصیلی(فوق لیسانس و گاهاً دکتری) در رشته های نظری و فنی … (به جای آنکه در رشته تخصصی اش به کار گرفته شود) حاضر می شود در یک مدرسه غیر دولتی با کمترین حقوق و مزایا در رشته غیر تخصصی تدریس کند، می تواند عاشق معلمی و با شوق در کلاس درس حضور داشته باشد؟ از علاقه و توانایی هم بگذریم. آیا دوره های مرتبط لازم برای تدریس را گذرانده اند ؟در حال حاضرآموزش و پرورش در دانشگاه فرهنگیان چهار سال برای یک دانشجو هزینه می کند تا از او یک معلم بسازد مدارس غیر دولتی ما چه مدت و چه میزان برای نیرو های آزاد هزینه می کند؟! آیا فرستادن این همکاران به دورهای کوتاه مدت ضمن خدمت عمومی و تخصصی در طول سال که جمعاً دویست ساعت هم نمی شود، چاره ساز است؟

– از دیگر معیارها و ملاکهای یک مدرسه مطلوب مخصوصا مدارس غیر دولتی موقعیت استقرار ساختمان و فضای مدرسه، برنامه درسی و فوق برنامه مصوب مدارس غیردولتی ،برگزاری آزمونها ،کلاسهای تیزهوشان ، زبان ، برنامه های علمی مانند لوگو،حساب ذهنی، رباتیک ، نجوم ، سازه های ماکارونی، it ،و…(در صورت داشتن مجوزهای لازم و با رضایت خانواده ها) در ساعات غیر رسمی ، مسئله ایاب و ذهاب،خدمات تغذیه ای…

نکته پایانی نه برای والدین که روی سخنم با متولیان مدارس غیر دولتی است. متولیان عزیز مدارس غیر دولتی در نظر داشته باشید دانش آموزانی که از نظر مالی توانایی ثبت نام در مدارس تحت نظارت شما را دارند، آینده سازان این مملکت هستند. اگر می خواهید آینده را بسازید، پیشرفت آموزشی و پرورشی دانش آموزان را مدنظر داشته باشید؛ چرا که مدارس غیردولتی باید هدفشان آموزش بهتر و با کیفیت تر با استفاده از معلمان با تجربه و روشهای تدریس پیشرفته وکارائی و بهره وری بیشترباشد نه تبلیغات غیر واقعی جهت جذب دانش آموزان بیشتر و درآمدزایی

دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی