سایز متن   /

«والِریا فِدِلی Valeria Fedeli» وزیر علوم، دانشگاه ها و تحقیقات ایتالیا عصر امروز در دیدار با دکتر دانش آشتیانی وزیر آموزش و پرورش کشورمان که در ساختمان شهید رجایی برگزار شد، با ابراز خوشحالی از سفر به ایران، اظهار داشت: در سفری که به ایران داشتم بخش های آموزشی را به طور ویژه مورد توجه قرار دادم و امیدوارم شاهد گسترش همکاری های دو کشور در این زمینه  باشیم.

به گزارش تابان و به نقل از مرکز اطلاع رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش وپرورش فدلی با اشاره به اینکه همکاری‌های بیشتر، آینده بهتری را برای دو کشور رقم خواهد زد،‌ اظهار داشت: یکی از شاخص های ایتالیا، سرمایه گذاری های گسترده در  زمینه آموزش و پرورش است و اخیراً اصلاحاتی در سه مقطع تحصیلی ابتدایی، راهنمایی و متوسطه صورت گرفته است.

وزیر علوم، دانشگاه ها و تحقیقات ایتالیا افزود: همکاری با ایران می تواند ابعاد گسترده ای از جمله تبادل اطلاعات و تجربیات آموزشی را شامل شود. وی با ارائه گزارشی از وضعیت آموزشی ایتالیا ادامه داد: بحث های زیادی در زمینه همکاری بین دو کشور صورت گرفته و اکنون توافقات مورد نظر باید اجرایی شود.

فدلی از توافقات انجام شده برای تشکیل کمیسیون آموزشی مشترک بین ایران و ایتالیا خبر داد و تصریح کرد: در دو زمینه برنامه ریزی درسی و آ‌ماده سازی آموزگاران با ایران همکاری خواهیم کرد.

دکتر دانش آشتیانی نیز در این دیدار گفت: فرآیند آموزشی باید ارتباط نزدیکی با بازار کار و مساله منابع انسانی داشته باشد و در این زمینه، تجربیات کشور ایتالیا می تواند برای ما مفید باشد.

وزیر آموزش و پرورش کشورمان با اشاره به تغییراتی که طی سال های گذشته در راستای سند تحول بنیادین در نظام تعلیم وتربیت ایران ایجاد شده، تصریح کرد: در گذشته، نظام آموزشی ما بر محور آموزش متمرکز بود، اما سند تحول با رفع اشکالات نظام سنتی، شایستگی ها و مهارت آموزی دانش آموزان به منظور ورود فارغ التحصیلان به بازارکار را جایگزین نظام آموزشی سنتی کرد.

دانش آشتیانی افزود: در نظام آموزشی ایران که شباهت زیادی با نظام آموزشی ایتالیا دارد، در دوره ۶ ساله ابتدایی تمرکز برشایستگی ها و مهارت هاست و در دوره متوسطه که شامل ۲ دوره ۳ ساله می شود، ‌ابتدا دانش آموزان با علوم مختلف آشنا می شوند و در دوره ۳ ساله دوم مهارت ها و تخصص های لازم در رشته مورد علاقه خود را کسب می کنند.

وی خاطرنشان کرد: اصلاحات در نظام آموزشی معمولاً با مخالفت ها و مقاومت هایی مواجه می شود، اما نقش کلیدی در زمینه تغییرات را نیروی انسانی برعهده دارد، لذا در اصلاحاتی که در ایران در حال انجام است، معلم جایگاه ویژه ای دارد.

دانش آشتیانی اضافه کرد: نظام آموزشی ایران، برای تربیت معلم به دو شیوه عمل می کند؛ نخست جذب نیروی مورد نیاز در رشته های غیرفنی در دانشگاه فرهنگیان که از بین فارغ التحصیلان دبیرستانی دارای مدرک دیپلم صورت می گیرد و دوم جذب نیرو در رشته های فنی وحرفه ای در دانشگاه شهید رجایی که دانشجویان علاوه بر فراگیری تخصص های لازم، آموزش های شایستگی و مهارت آموزی را نیز فرا می گیرند.

وی تصریح کرد: دانشجو معلمان در کنار گذراندن واحدهای دانشگاهی و تئوریک، با حضور در مدارس، دوره های کارورزی را نیز می گذرانند.

وزیر آموزش و پرورش، جذب فارغ التحصیلان دانشگاه ها با مدرک لیسانس را از دیگر روش های جذب نیرو در آموزش و پرورش دانست و عنوان کرد: افراد جذب شده طی یک سال در دانشگاه فرهنگیان، دوره صلاحیت حرفه ای و هم چنین کارورزی را طی می کنند.

وی افزود: براساس برنامه ۵ ساله مصوب مجلس شورای اسلامی، وزارت آموزش و پرورش مکلف است ۵۰ درصد از دانش آموزان را به سمت رشته های فنی و حرفه ای و کاردانش هدایت کند تا پس از فراغت از تحصیل در بخش های صنعتی، کشاورزی و خدمات و تولید اشتغال یابند.

دانش آشتیانی گفت: با توجه به رویکرد و اصلاحاتی که ایتالیا در نظام آموزشی انجام داده است، موقعیت خوبی فراهم شده است تا همکاری های دوجانبه بخصوص در رشته های فنی وحرفه ای، گسترش یابد.

دانش آشتیانی خواستار تشکیل کمیسیون مشترکی بین ایران و ایتالیا به منظور گسترش همکاری ها شد وخاطرنشان کرد: در سه موضوع برنامه ریزی، تربیت معلم و نظام ارزشیابی، مایل به همکاری و تبادل تجربه با ایتالیا هستیم.

دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی