سایز متن   /

پایان دادن به ازدواج کودکان، تغییر شیوه زندگی میلیون‌ها زن جوان و توقف رشد جمعیت در جهان می‌تواند تا ۱۵ سال دیگر چیزی حدود ۴۰۰۰ میلیارد دلار به چرخه اقتصاد جهان وارد کند.

به گزارش گاردین، تازه ترین مطالعه بانک جهانی با همکاری سازمان بین المللی پژوهش حوزه زنان برای سنجش هزینه های مالی مبارزه با ازدواج کودکان نشان می دهد که ریشه کن کردن ازدواج کودکان یکی از راه های صرفه جویی در هزینه های دولت است در حالی که دخترهای می توانند با تمام کردن تحصیلات مشاغل متناسبی با حرفه و تخصص خود به دست بیاورند.

این در حالی است که طبق آخرین آمارهای موجود ۱۷ درصد از ازدواج‌های کشورمان مربوط به ازدواج دختران زیر ۱۸ سال بوده و همچنین آنکه در سال ۹۴ بیش از پنج درصد ازدواج‌ها در سنین کمتر از ۱۵ سالگی ثبت شده است.

مطالعات و شواهد موجود نشان می‌دهد که ریشه بسیاری از معضلات زنان به ازدواج آنها در سنین کودکی باز می‌گردد از جمله این معضلات می‌توان به رشد بی رویه جمعیت بدون اوراق هویتی در مناطق حاشیه، محرومیت از تحصیل، ثبت نشدن ازدواج‌ها و شیوع پدیده کودک – بیوه و … اشاره کرد.

طبق آمارهای متعلق به سال ۹۵ آمار ازدواج کودکان در ایران نسبت به سال قبل ۱۰هزار نفر بیشتر شده و طلاق در سن ۱۰ تا ۱۸ سالگی نیز افزایش قابل توجهی پیدا کرده است. در همین زمینه شهلا اعزازی، عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبایی، در سمیناری به نام «ازدواج کودک» از وجود ۴۳هزار ازدواج دختربچه‌ ۱۰ تا ۱۵ ساله در کشور خبر داد که از این تعداد دو هزار دختربچه و پسربچه از همسر خود جداشده یا بیوه شده‌اند.

دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی