سایز متن   /

وزارت آموزش و پرورش انبوهی از مشکلات مزمن دارد که ربطی به امروز و دیروز هم ندارد و باتوجه به شناختی که از آموزش و پرورش دارم ما می‌توانیم از این مشکلات عبور کنیم. ما می‌توانیم با روش‌های جدید کارهای بسیاری برای دانش‌آموزان انجام دهیم تا بتوانیم به آموزش و پرورش آرامی دست پیدا کنیم. بنده به این نیت آمدم که اضطراب را از آموزش و پرورش محو کنم؛ استرسی که خانواده‌ها برای ثبت‌نام دانش‌آموزانشان دارند، اضطرابی که معلمان و مدیران برای معیشت شان دارند. امیدوارم بتوانم این کار را انجام دهم.

این بخشی از مصاحبه سید محمد بطحایی، وزیر پیشنهادی دولت برای وزارت آموزش و پرورش است که با روزنامه ایران انجام شده است. بطحایی در رابطه با معیشت معلمان می گوید: یکی از مشکلاتی که سال‌ها جلوی کیفیت کار معلمان را گرفته مسأله معیشت معلمان است. ما طرح‌هایی را در گذشته داشتیم که نصف کاره مانده است، در برنامه ششم توسعه هم برنامه‌هایی درباره معیشت معلمان نوشته شده است امیدوارم با همکاری با سازمان برنامه و بودجه و دلسوزی ای که آنها دارند بتوانیم به نحوی که ارتقای نظام پرداخت‌های ما منجر به ارتقای کیفیت بشود قدم هایی برداریم. این انتقاد در آموزش و پرورش است که می‌گویند هر چقدرما اعتبارات را بالا می‌بریم تأثیری در کیفیت نمی‌گذارد، این انتقادی است که مردم و برخی از مدیران دارند. ما بر اساس دو طرحی که نوشته شده است در این باره عمل می‌کنیم .خبر دارم در همین ماه های گذشته دکتر دانش و همکارانشان مطالعاتی را انجام دادند که افزایش اعتبارات و نظام پرداخت ما با افزایش کیفیت در آموزش و پرورش گره بخورد و توجیه منطقی را برای این موضوع داشته باشیم.

وی در رابطه با مساله مشارکت زنان در مدیریت نظام آموزشی که مطالبه بیش از نیمی از کارکنان این نهاد است، به خبرنگار روزنامه ایران گفت: بسیار امیدوارم در دو سال آینده بتوانیم نیروهای مدیریت میانی را از بین خانم‌ها انتخاب کنیم. این کار باید با ظرافت صورت گیرد اگر این انتخاب هیجانی و شتابزده باشد به ضد خودش تبدیل می‌شود .یکی از ملاحظات این است که سلسله مراتب باید رعایت شود. مصمم هستم شاخص ۲۰ درصدی مدیران میانی را تا دوسال آینده از بین زنان انتخاب کنم.

بطحایی در پاسخ به این پرسش که «فکر می‌کنید بتوانید در ۴ سال نگاه سنتی آموزش و پرورش را تغییر دهید و یک تحولی در مدیریتش به وجود آورید؟» عنوان داشت: حتماً می‌شود؛ البته یک نفر نمی‌تواند این کار را انجام دهد. معتقدم ما یک میلیون نفر پرسنل داریم که سرشار از تجربه، امید و تخصص هستند و با همکاری این پرسنل این کار را خواهم کرد.

سوال دیگری که در این گفتگو از بطحایی پرسیده شد این بود که «خیلی از منتقدان بر این باورند که شما سه سالی دست راست آقای فانی وزیر سابق آموزش و پرورش بودید و مهم ترین حوزه را برعهده داشتید چرا در آن سه سال در جایی که خودتان مدیریت داشتید تغییری به وجود نیامد؟»

سید محمد بطحایی در جواب به این پرسش عنوان داشت: البته هر کسی آزاد است درباره عملکرد دیگران قضاوت بکند،اما اگر این قضاوت مبتنی بر داده‌های کمی و شاخص‌های قابل سنجش باشد باید بگویم این قضاوت به هیچ عنوان درست نیست. من در دو سال و چند ماهی که در معاونت پشتیبانی بودم با کمک دیگر دوستان توانستیم اقدامات خوبی برای معلمان انجام دهیم .باید بگویم هم در بعد معیشت(طرح رتبه‌بندی معلمان) و هم درباره خدمات رفاهی قدم‌های خوبی در این معاونت برداشته شد اما این را هم اضافه کنم این فعالیت‌ها به هیچ عنوان کافی نبود، امیدوارم اگر نمایندگان محترم اعتماد کنند و به من رأی دادند بتوانم با قدرت بیشتر به آن اقدامات ادامه بدهم تا بتوانیم آموزش و پرورش پویا و فعال را در کشور داشته باشیم.»

متن کامل این گفتگو را می توانید اینجا بخوانید

دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی