سایز متن   /

دوسنبه ۲۸ فروردین|

آموزش مهارت‌های اجتماعی و بهداشتی به بیش از ۷۵ هزار دانش‌آموز

زنگ خطر آسیب‌های اجتماعی مدت‌ها است که در کشور ما به صدا درآمده، پدیده‌ای که مقام معظم رهبری نیز به آن ورود پیدا کردند و دستگاه‌های مختلفی را مسئول رسیدگی به آن و ارائه گزارش عملکرد از اقدامات انجام شده به ایشان کردند. موضوعی که برخی از کارشناسان آن را حاصل سیاست‌های غلط اقتصادی و اجتماعی دولت قبل می‌دانند و معتقدند در دوران هشت‌ساله دولت مهروزی رشد آسیب‌های اجتماعی شتاب بیشتری به خود گرفت، اما هرچه هست امروز توجه به آسیب‌های اجتماعی از جدی‌ترین اولویت‌های دولت است و سازمان‌ها، نهادها و دستگاه‌های مختلفی در دولت و حتی خارج از دولت به دنبال راهکارهایی برای کاهش آن هستند.
نتایج تحقیقات مختلف نشان می‌دهد که یکی از مهم‌ترین نهادها در پیشگیری از بروز آسیب‌های اجتماعی نهاد خانواده است در کشوری همچون ایران که متاسفانه نام آسیب‌های اجتماعی در آن بیش از مردان با نام زنان گره خورد، خانواده و آگاهی خانواده نقش زیادی در پیشگیری از انواع آسیب‌ها دارد. امری که متاسفانه در مناطق محروم و کم‌تر برخوردار کشور به شکلی عریان‌تر خود را نشان می‌دهد و گاه ممکن است به علت ناآگاهی یا برخی باورهای غلط حتی خود خانواده‌ها باعث سقوط فرزندانشان به دره آسیب‌های اجتماعی شوند.
احتمالا همین امر نیز سبب شده تا معاونت زنان و خانواده ریاست‌جمهوری از همان نخستین روزهایی که ریاستش در دولت تدبیر و امید را شناخت، توجه به موضوع آسیب‌های اجتماعی را در قالب برنامه‌ها و راهکارهای مختلفی به پیش ببرد و حل این معضل به یکی از اصلی‌ترین دغدغه‌های این معاونت بدل شود. در کنار این موضوع توجه به بهداشت روان و بدن دختران نیز در دستور کار معاونت زنان قرار گرفت و این دو موضوع در اغلب موارد به موازات هم اجرایی شد.
معاونت زنان و خانواده ریاست‌جمهوری در یکی از نخستین اقدامات خود برای حل مشکل آسیب‌های اجتماعی و توانمندسازی زنان و دختران تفاهم نامه‌ای در سال ۹۲ با وزارت آموزش و پرورش به امضا رساند و در قالب اجرای دو طرح ملی به نام‌های مشکات و بشری، خدمات بهداشتی و مهارتی را به دانش‌آموزان دختر ارائه کرد. بر اساس این تفاهم‌نامه آموزش و پرورش متعهد شد که در اجرای طرح ملی تقویت شیوهای ارتباطی و مهارتی برای دانش‌آموزان دختر در سراسر کشور یا همان طرح مشکات، برای هفت هزار و ۳۷۰ نفراز دانش‌آموزان دختر دوره اول متوسطه پایه دوم، و والدین آن‌ها کلاس‌های تقویت شیوه مهارتی و ارتباطی برگزار کند. همچنین سه هزار نفر از کادر آموزشی نیز تحت آموزش قرار گرفتند و در مجموع به اندازه ۱۴۱ هزار و ۵۶۰ نفر ساعت در ۷۰۴ منطقه آموزشی در سراسر کشور پیرامون این کلاس آموزشی برگزار شد.
طرح ملی بهبود وضعیت بهداشتی دانش‌آموزان دختر مدارس شبانه‌روزی که مشخصا برای مناطق محروم کشور برگزار شد دیگر برنامه مشترک وزارت آموزش و پرورش و معاونت زنان دولت تدبیر و امید بود که بر اساس آن بسته‌های بهداشتی برای دانش ‌آموزان دختر ساکن این مناطق تهیه شد، طرحی که نام بشری برایش انتخاب شده است تا کنون در هزار و ۴۱ مدرسه شبانه روزی دخترانه در مناطق محروم کشور اجرا شده و بر اساس آن برای ۱۰ هزار نفر از دانش‌آموزان پایه‌های اول، دوم و سوم دوره اول متوسطه دختران بسته‌های بهداشتی تهیه و توزیع شده است.

تهیه اطلس شیوع آسیب‌های روانی- اجتماعی دانش‌آموزان دختر

در سال ۹۳ اما تفاهم نامه‌های جدیدی میان معاونت زنان ریاست‌جمهوری و وزارت آموزش و پرورش امضا شد که بر اساس آن این وزارت خانه موظف شد تا مطالعات آسیب‌شناسی روانی- اجتماعی دانش‌آموزان دختر دوره دوم متوسطه در هشت استان سیستان و بلوچستان، خراسان شمالی، خراسان جنوبی، خراسان رضوی، اصفهان، چهارمحال و بختیاری، یزد و کرمان را آغاز کند. مطالعاتی که منجر به تهیه گزارش تحلیلی جامع از انواع آسیب‌های روانی- اجتماعی و شیوع آن‌ها در کل دانش‌آموزان دختر دوره دوم متوسطه در مناطق تحت پوشش شد و در نهایت اطلس شیوع انواع آسیب‌های روانی- اجتماعی دانش‌آموزان دختر به تفکیک مناطق جغرافیایی تحت پوشش نیز از آن استخراج شد.
در این سال طرح ملی بهبود وضعیت آموزشی- بهداشتی دانش‌آموزان دختر محروم و نیازمند کشور در مقطع اول متوسطه نیز اجرایی شد و در اجرای آن کارگاه‌های آموزشی ویژه برای ۱۲ هزار و ۵۸۶ نفر از دانش‌آموزان دختر مناطق محروم با اولویت مراکز شبانه‌روزی در زمینه بهداشت عمومی و به منظور پیشگیری از بروز بیماری‌های خاص دوران بلوغ و…. برگزار شد.
طرح دیگری که همزمان با دو طرح دیگر اجرا شد، طرح ملی تقویت شیوه‌های مهارتی و ارتباطی اولیا با دانش‌آموزان دختر بود که در اجرای آن نیزکارگاه آموزشی در مدارس کشور به مدت ۸ ساعت با موضوع تقویت شیوه‌های مهارتی و ارتباطی برای۹هزار و ۸۰۲ دانش‌آموز دختر دوره متوسطه اول و والدین آنان برگزار شد و در دو هزار و ۳۵ نفر از کادر آموزشی مدارس نیز تحت آموزش قرار گرفتند.
در اجرای این طرح در مجموع ۲۱ هزار ۶۳۹ نفر از دانش‌آموزان و والدین و کادر مدرسه دوره متوسطه اول پایه دوم در مناطق و نواحی آموزشی کشور تحت آموزش قرار گرفتند، آموزش‌هایی که هدف از آن بهسازی و سالم‌سازی روابط دختران نوجوان در خانواده و مدرسه بر اساس آموزه‌های دینی- مهارت خودآگاهی در ارتباط موثر و مناسب با خانواده و مدرسه، انتقال ارزش‌های صحیح و منطقی به دانش‌آموزان و بهبود بخشی مهارت‌های ارتباطی موثر بین والدین، مربیان، دانش‌آموزان و تعامل موفق بین این سه گروه بود و نتایج بعدی آن نشان می‌دهد که موفقیت‌آمیز بوده است.

آموزش مهارت زندگی به دختران کم‌توان ذهنی

در اجرای این طرح‌ها دانش‌آموزان دختر کم‌توان ذهنی نیز مورد توجه قرار گرفتند و آموزش مهارت‌های زندگی به دختران دانش‌آموز کم‌توان ذهنی دوره ابتدایی در هفت استان تهران، چهارمحال و بختیاری، خراسان جنوبی، خراسان شمالی، سیستان و بلوچستان، کرمانشاه و کهگیلویه و بویراحمد ارانه شد و در جریان آن ۱۵۶۶ دختر دانش‌آموز کم‌توان ذهنی و والدینشان تحت آموزش‌های لازم قرار گرفتند.
در سال ۹۴ نیز آموزش و پروش علاوه بر اجرای تعهدات خود در تفاهم نامه‌های قبلی، طرح‌های دیگری را نیز با سیاست‌گذاری معاونت رنان و خانواده ریاست‌جمهوری به اجرا درآورد. که از جمله آن می‌توان به تدوین بسته آموزشی و ارایه آموزش حقوق و مسئولیت‌های فردی، خانوادگی و اجتماعی به دانش‌آموزان متوسطه دوم، اولیاء دانش‌آموزان و مربیان مدارس در ۱۵ استان آذربایجان غربی، البرز، ایلام، تهران، چهارمحال و بختیاری، خراسان رضوی، خوزستان، زنجان، سیستان و بلوچستان، قزوین، کردستان، کرمان، گیلان، مرکزی و هرمزگان اشاره کرد. طرحی که تا کنون منجر به برگزاری کارگاه های آموزشی ۸ ساعته برای تعداد ۲۶ هزار و ۶۷۰ دانش‌آموز دختر و پسر در مقاطع متوسطه دوم و والدین آنان شده است. همچنین در این طرح ۶۶۰ نفر از مربیان مدارس دخترانه و پسرانه متوسطه دوم نیز تحت آموزش قرار گرفته و ۵۴ هزار بسته آموزشی نیز میان انان توزیع شده است.

دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی