سایز متن   /

اگر به پژوهشگر وظیفه‌مند قائل باشیم، وظیفه پژوهشگر، روشن‌کردن افکار جامعه و بازکردن دری برای ذهن‌های بسته است و او کسی است که ساعات عمرش را به مطالعه، جست‌وجو و اندیشیدن و نوشتن اختصاص می‌دهد تا در جهت ارتقای کشورش گام بردارد. براین‌اساس، پژوهشگر باید از لحاظ مالی تأمین باشد تا امنیت فکری برای آثارش داشته باشد. در کشورهای مختلف جهان، سهم بودجه تحقیق و توسعه از تولید ناخالص داخلی یکی از مهم‌ترین شاخص‌های تعیین‌کننده میزان ارتقای کیفی آموزش عالی و توسعه‌یافتگی است.

این در حالی است که در ایران قریب نیم درصد از تولید ناخالص داخلی به پژوهش اختصاص یافته است و اکثریت پژوهشگران بیرون از مدار دولت، امنیت مالی ندارند. سؤال این یادداشت این است که آیا نامیدن یک هفته به نام پژوهش می‌تواند در بُعد عملی نتایج مثبتی برای بالابردن سطح پژوهش کشور به بار بیاورد؟ بی‌شک ریشه پاسخ به این سؤال را باید در دانشگاه جست. دراین‌باره می‌توان مدعی شد در همه کشورهای توسعه‌یافته جهان، بودجه اختصاصی به مراکز پژوهشی و دانشگاه‌ها و احترام به پژوهشگر بسیار اهمیت دارد و سیستم قدرت در این کشورها، مقام پژوهشگر را از لحاظ مادی و معنوی ارجمند می‌داند.

برهمین‌اساس است که در کشورهای پیشرفته، پایان‌نامه‌های دانشجویان به‌عنوان برگه‌های تولید علم برای توسعه کشور نگریسته می‌شوند، نه کاغذپاره‌هایی که در کتابخانه‌های دانشگاه‌ها خاک می‌خورند! هر ساله هفته‌ای به نام هفته پژوهش با پوشش رسانه‌ای گسترده برگزار می‌شود، چندنفری سخنرانی می‌کنند و آمارهایی را درباره تعداد مقالات ایرانیان اعلام می‌کنند، بدون آنکه اتاق‌های فکر مداومی برای ساماندهی به وضعیت اسفبار پژوهشگران بدون پشتوانه و فارغ‌التحصیلان متخصص در سال تشکیل شود.

دانشگاه‌ها پر از افرادی شده که دغدغه پسوند «دکتر» و «مهندس» دارند، پس دلیلی برای یادگیری چیستی تحقیق و پژوهش در خود نمی‌بییند و دانشگاه‌ها نیز به چند صفحه از مطالب کپی‌شده از طرف دانشجو برای دادن نمره قبولی اکتفا می‌کنند معدود دانشجویان کوشا و نخبه‌ای هم که روش‌های تحقیق را فراگرفته‌اند و دغدغه کشف و جست‌وجو در تخصص خود را دارند، به دلیل بی‌کاری پس از فارغ‌التحصیلی، در مشاغل کاذب یا بنگاه‌هایی مانند پایان‌نامه‌نویسی مشغول به کار می‌شوند و مجبور به نوشتن پایان‌نامه‌های افرادی که بعضا مسئولان نهادهای مختلف و مهم هستند.

هفته پژوهش هرساله در حالی برگزار می‌شود که استادانی که وظیفه تعلیم روش پژوهش را در دانشگاه‌ها دارند، میل معلمی را به دلایلی در خود نمی‌بینند. یکی از این دلایل می‌تواند نداشتن حقوق مناسب برای اداره زندگی معمولی باشد و همین دلیل موجب می‌شود استاد، حوصله مطالعه و آموزش به دانشجویان را نداشته باشد، دلیل دیگر نیز می‌تواند ورود «استادان رانتی» در سیستم آموزش باشد؛ کسانی که به‌واسطه روابط و نه تخصص، توانسته‌اند کرسی معلمی در دانشگاه را از آنِ خود کنند.

مجموع این مشکلات، زنگ خطری برای کشور است و اینکه نامیدن یک هفته به نام پژوهش، بدون آسیب‌شناسی عملی راه به جایی نمی‌برد. چنان‌که بی‌توجهی تمام سال به پژوهشگران متخصص، راه را برای کسانی باز می‌کند که به‌واسطه روابط پنهان می‌توانند بودجه کشور را هدر دهند؛ کمااینکه در جریان تقلب علمی ٢٨٢ پژوهشگر ایرانی در مجله اسپرینگرنیچر، نمود پژوهشگران رانتی مشهود بود.

منبع +

دیدگاهها

دیدگاه ها (4 دیدگاه)

 1. ناهید

  سپاس از نویسنده محترم آقای دکتر انصار امینی.

 2. سارا جناحی

  سلام
  ممنون از مقاله ای که گذاشته بودید؛ از این نویسنده امروز مقاله ای نزدیک به مضمون بالا خوندم که لینکش رو اینجا می گذارم تا درصورت صلاحدید در پایگاه پرمحتواتون قرار بدید:
  http://www.ghanoondaily.ir/fa/news/detail/25277/%D8%A8%D8%B3%D8%AA%D8%B1-%D9%85%D9%86%D8%A7%D8%B3%D8%A8-%D8%A8%D8%B1%D8%A7%D9%8A-%D8%A8%D8%A7%D8%B2%DA%AF%D8%B4%D8%AA-%D9%86%D8%AE%D8%A8%DA%AF%D8%A7%D9%86-%D9%81%D8%B1%D8%A7%D9%87%D9%85-%D8%B4%D9%88%D8%AF

 3. سارا جناحی

  ادمین عزیز میشه لطف کنید لینک مقاله ای که براتون گذاشتم رو در سایتتون قرار بدید؟ بنظرم تحلیل جالبی نویسنده داشته و شما بعنوان اهل نظر، بهتره به این نشر این موضوعات کمک کنید:
  http://l1l.ir/14yb

  • سردبیر تابان

   با سلام؛ سرکار خانم جناحی گرامی، لازم به ذکر است که در این تارنما یادداشت های که بنابر درخواست نویسندگان آن به ما ارسال می شود، بازنشر می گردد و سایر یادداشت ها صرفا بصورت اختصاصی برای این تارنما تهیه شده اند. با سپاس از توجه شما

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی