سایز متن   /

به گزارش ایسنا، سید محمد مجابی معاون توسعه مدیریت، حقوقی و امور مجلس سازمان حفاظت محیط زیست با اعلام این خبر، افزود: با توجه به افزایش شاخص آلودگی هوا در تهران و چند کلانشهر دیگر همچون اصفهان، قزوین، البرز (کرج)، بخش مهمی از جلسه امروز هیات دولت به بررسی آلودگی هوا، اقدامات صورت گرفته و چالش های موجود در این حوزه اختصاص داشت.

 وی با اشاره به گزارش ارائه شده از وضعیت اقدامات صورت گرفته در دستگاه های مختلف دولت بر اساس مصوبات سال های ۱۳۹۳ و ۱۳۹۵ هیات دولت در این خصوص، گفت: از جمله این گزارش ها، گزارش اقدامات وزارت نفت در موضوعاتی همچون افزایش تولید و توزیع سوخت استاندارد یورو ۴ برای خودروها، اصلاح میزان گوگرد گازوئیل توزیعی در کشور به سطح استاندارد برای خودروهای دیزلی، تامین سوخت گاز مورد نیاز نیروگاه ها و کاهش میزان مصرف مازوت در نیروگاه ها، پیگیری برای اجرایی شدن طرح آماک، همچنین گزارش اقدامات صورت گرفته برای استاندارسازی خودروهای تولید داخل و وارداتی بود.

به گفته مجابی، عدم توسعه مناسب حمل و نقل عمومی، تردد خودروهای فرسوده به ویژه خودروهای دیزلی در کلانشهرها نیز از جمله چالش هایی بود که در این جلسه مورد بحث و بررسی قرار گرفت و در نهایت منجر به اتخاذ تصمیم ها و مصوباتی در جلسه امروز هیات دولت شد.

معاون سازمان حفاظت محیط زیست با مرور اقدامات مختلف دولت برای بهبود کیفیت هوا در کشور، خاطرنشان کرد: یکی از اقدامات مهم دولت در این زمینه ارائه لایحه اصلاح قانون منع آلودگی هوا به مجلس نهم در سال ۹۳ بود که متاسفانه این لایحه در مجلس نهم بی نتیجه ماند و در مجلس دهم نیز پس از طرح در صحن علنی و بررسی ۳ ماده از لایحه به صورت دو شوری، مقرر شد برای بررسی مجدد به کمیسیون تخصصی باز گردد.

مجابی گفت: به لحاظ میزان اهمیت این لایحه، یکی از مصوبات امروز هیات دولت، ارائه درخواست به مجلس دهم برای بررسی با قید فوریت لایحه اصلاح قانون منع آلودگی هوا بود.

جایگزینی ۲ هزار دستگاه اتوبوس و مینی بوس فرسوده/ وزارت آموزش و پرورش موظف به تهیه تقویم جدید آموزشی کشور شد/ اختصاص اعتبار برای تأمین دیه و خسارات وارده به محیط بانان

 جلسه هیئت دولت صبح امروز به ریاست دکتر جهانگیری معاون اول رئیس جمهور و با دستور ویژه بررسی اقدامات دولت در جهت کاهش آلودگی هوا و تصمیم گیری درباره پیشنهادهای ارایه شده از سوی کارگروه کاهش آلودگی هوای کلانشهرها برگزار شد.

در این جلسه، سازمان حفاظت محیط زیست گزارشی از بررسی مقایسه ای آلودگی هوا در کلانشهرهای تهران، اصفهان، کرج، اهواز، اراک، شیراز و تبریز و اقدامات دولت در جهت کاهش آلودگی و افزایش روزهای پاک به هیئت وزیران ارایه داد.

همچنین اقدامات دولت براساس گزارش کارگروه کاهش آلودگی هوای کلانشهرها و دستگاه های ذیربط شامل توزیع بنزین یورو ۴، گازوئیل با گوگرد کمتر از ۵۰ پی پی ام ، کاهش میزان غلظت بنزن، ارتقای استاندارد خودرو، ممانعت از شماره گذاری خودروهای دیزلی فاقد فیلتر، بازنگری و تصویب حدود مجاز معاینه فنی خودروها و راه اندازی سیستم یکپارچه معاینه فنی، تغییر سوخت مصرفی نیروگاه های برق از مازوت به گاز، نوسازی ناوگان عمومی و خروج خودروهای فرسوده، اجرایی شدن طرح LEZ، عدم شماره گذاری و ثبت سفارش موتورسیکلت ­های کاربراتوری، پایش لحظه ای میزان آلایندگی و در نتیجه کاهش روند هزینه سلامت ناشی از انتشار آلاینده ها بود.

هیئت وزیران در ادامه، پیشنهادهای کارگروه را مورد بررسی و تصویب قرار داد.

طرح نوسازی بیش از هزار دستگاه مینی بوس فرسوده شهر تهران از طریق جایگزینی آنها با تاکسی نو، انعقاد قرارداد خرید ۱۰۰۰ دستگاه اتوبوس حمل و نقل عمومی برای تحویل تا پایان سال در کلانشهرها و پیشنهادات مربوط به بسته مدیریت تقاضای سفر مورد تأیید هیئت وزیران قرار گرفت.

همچنین تمهیدات پیشنهادی کارگروه کاهش آلودگی هوای کلانشهرها به منظور تسهیل در استفاده از ۲۲ هزار میلیارد ریال تسهیلات کم بهره مصوب هیئت وزیران جهت تسریع در نوسازی ناوگان حمل و نقل عمومی درون شهری به تصویب رسید که بر این اساس دولت با مستثنی شدن متقاضیان مربوط به طرح نوسازی ناوگان حمل و نقل عمومی از شمول آیین نامه رعایت شاخص های مالی در اعطای تسهیلات سرمایه در گردش و نیز شرط عدم بدهی غیرجاری و چک برگشتی تا پایان سال ۱۳۹۵ موافقت کرد.

همچنین پیشنهاد کارگروه کاهش آلودگی هوای کلانشهرها در خصوص «اصلاح تقویم آموزشی کشور» مورد تأیید قرار گرفت. به همین منظور «لایحه لغو قانون بازگشایی مدارس در اول مهرماه هر سال» با درخواست قید دو فوریت برای طرح در مجلس شورای اسلامی تصویب و همزمان مقرر شد وزارت آموزش و پرورش «طرح تقویم جدید تقویم آموزشی کشور» را با رویکرد افزایش کارآیی و بهره وری سیستم آموزشی توأم با حفظ سلامت جسم و روان دانش آموزان مقاطع مختلف تحصیلی و توزیع تعطیلات مدارس در طول سال با توجه به خصوصیات اقلیم مناطق مختلف کشور تهیه و پس از تأیید کارگروه کاهش آلودگی هوای کلانشهرها جهت تصویب نهایی به هیأت وزیران ارایه نماید.

هیئت وزیران همچنین وزارت صنعت، معدن و تجارت را موظف کرد ظرف ۶ ماه، زمان تعمیرات اساسی سالانه واحدهای صنعتی (هیدروکربوری و برقی) را متناسب با سوخت مصرفی آنها به نحوی تعیین نماید که تعطیلات مربوط به تعمیرات مورد نظر به فصول سرد سال منتقل شود.

در ادامه مصوبات کارگروه کاهش آلودگی هوای کلانشهرها، هیئت وزیران سازمان ملی استاندارد را موظف نمود حداکثر ظرف سه ماه نسبت به تدوین استاندارد ملی تجهیزات مورد استفاده در مراکز معاینه فنی و طی مراحل اجباری شدن آن اقدام کند.

بر اساس گزارش پایگاه اطلاع رسانی محیط زیست (پام)، تخصیص کد جریمه برای تردد خودروهای فرسوده در محدوده کلانشهرها، از دیگر مصوبات جلسه امروز دولت در راستای کاهش آلودگی هوای کلانشهرها بود. به موجب این مصوبه، میزان جریمه تعیین شده برای تردد وسایل نقلیه در سن فرسودگی هر ۲۴ ساعت یکبار در محدوده کلانشهرها، مبلغ پانصد هزار ریال است.

دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی