سایز متن   /

دوره اول دولت محمود احمدی نژاد جابجایی عجولانه مدیران سازمان ها با هدف کنار زدن هرچه سریع تر مدیران دولت اصلاحات صورت گرفت و در این روند کارآمدی، توانمند و شاخص های عملکردی و توان مدیریتی افراد کمترین جایگاهی نداشت. غالب مدیران سطوح میانی جهت زدودن آثار دولت اصلاحات بر روی کار آمدند و در این مسیر حتی مبادرت به پاکسازی کتب کتابخانه های ادارات و سازمان ها شد.
موج نخست این تغییرات تمامی ادارات آموزش و پرورش مناطق ۱۹ گانه شهر تهران را درنوردید. منطقه ۱۶ و چند منطقه دیگر به جهت برخی ملاحظات از اهمیت و حساسیت ویژه ای در این تغییرات برخوردار بودند و از همین رو مدیر اداره آموزش و پرورش این منطقه از میان تندروترین چهره ها برگزیده شد؛ داوود مهاجری که از نزدیکان مهرداد بذرپاش و مورد حمایت برخی دیگر از اعضای جبهه موسوم به پایداری بود در اولین اقدام خود پس از تصدی پست مدیریت آموزش و پرورش منطقه ۱۶ در همان سال نخست، بسیاری از مدیران کاردان و توانمند مدارس را برکنار یا جابجا کرد و شوربختانه افرادی که بر مسند مدیریت این مدارس تکیه کردند، فاقد حداقل های لازم برای تصدی این جایگاه بودند و در انتصاب آنان صرفا به وابستگی های جناحی توجه گردید.
دوره مدیریت داوود مهاجری بر اداره آموزش و پرورش منطقه ۱۶ با وجودی که آثار منفی بر کیفیت انجام امور در مدارس و اداره این منطقه گذارد و راندمان کاری برخی از مدارس دچار افت قابل توجهی شد، با اینحال وی تا حد امکان از اقدامات پرحاشیه و جنجال برانگیز دوری می جست. در دولت دوم محمود احمدی نژاد مدیریت آموزش و پرورش منطقه ۱۶ بار دیگر دچار تغییر و تحول شد! البته صرفا در عرصه مدیریتی، چرا که با جو امنیتی شدیدی که بر این اداره و مدارس تحت مدیریت آن مستولی شده بود، یاس و رکود فراگیر در میان فرهنگیان، بر کیفیت عملکرد آنان نیز تاثیر گذارده بود و انتظار وقوع تغییراتی در جهت مثبت نمی رفت.
جایگزین داوود مهاجر برای مدیریت آموزش و پرورش منطقه ۱۶ مدیر مدرسه ای بود که در چند سال مدیریت داوود مهاجر توانسته بود پست مدیریت مدرسه را تجربه کند و با جهشی یکباره در عرض چند سال، مدیریت یکی از شناخته شده ترین مدارس منطقه ۱۶ یعنی مدرسه رشد را عهده دار شده بود. این بار عادل خالقی که همسو با داوود مهاجر و از نیروهای مورد حمایت همان جریان سیاسی بود و بخصوص رابطه نزدیکی با یکی از نماینده های این جریان یعنی حسین طلا داشت، به عنوان مدیر آموزش و پرورش منطقه ۱۶ انتخاب شد؛ با شروع مدیریت خالقی بر آموزش و پرورش منطقه ۱۶ حذف نیروهای معتدل و میانه رو از مدیریت مدارس و جایگاه های مدیریتی نیز در دستورکار قرار گرفت.
با تغییر دولت در حماسه ۲۴ خرداد ۹۲ و “نه” بزرگ مردم به افراطی گری، طبعاً ادامه چنین وضعیتی در ادارات آموزش و پرورش قابل تصور نبود و نیاز به ورود عاجل جهت اعمال تغییرات، ضروری می نمود. به گفته برخی از مطلعین، تغییر مدیریت اداره آموزش و پرورش منطقه ۱۶ در یک برهه زمانی، جزو اولویت های نخست مدیرکل آموزش و پرورش شهر تهران قرار گرفت که البته فشار برخی از نمایندگان تهران در دوره نهم مجلس، از دستور کار خارج شد. حمایت بی قید و شرط این نمایندگان و مسئولین برخی از ارگان های خارج از نهاد آموزش و پرورش از ادامه مدیریت عادل خالقی بر اداره آموزش و پرورش منطقه ۱۶ درحالیست که این اداره در چندسال گذشته با توجه به ناهماهنگی مدیر آن با مجموعه دولت، عملکرد درخور توجهی از خود بروز نداده است.
امروز و پس از گذشت سه سال و اندی از عمر دولت تدبیر و امید و با وجود تغییرات مطلوب در نهاد آموزش کشور، بنظر می رسد برخی از مناطق آموزش و پرورش شهر تهران از این تغییرات بی نصیب مانده است. این درحالیست که دکتر دانش آشتیانی، وزیر آموزش و پرورش در هفته های گذشته بطور سرزده از مدارس منطقه ۱۶ بازدید نموده و بی شک از مصائب و مشکلات موجود، از جمله جو منجمد و امنیتی مسلط بر این منطقه آگاه است. متاسفانه ظلم هایی که طی یک دهه گذشته بر برخی مدیران و فرهنگیان این منطقه رفته است، فضای یاس آلودی را ایجاد کرده است که حتی مدیران و فرهنگیان کارآمد و توانمند این منطقه نیز به بروز تغییرات و بهبود اوضاع در آموزش و پرورش این منطقه بدبین بوده و از مشارکت در این زمینه امتناع می نمایند.

لذا کمترین انتظار فرهنگیان منطقه ۱۶ در فرصت باقیمانده از دولت تدبیر و امید و مدیر کل با درایت اداره کل آموزش و پرورش شهر تهران این است که به جبران تاخیر فرساینده در سامان دادن به وضعیت آموزش و پرورش منطقه ۱۶، توجهی جدی و فوری به شرایط نامساعد این منطقه داشته باشند.

(مشخصات نویسنده یادداشت نزد تابان محفوظ است)
دیدگاهها

دیدگاه ها (۱ دیدگاه)

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی